Tatlı Suyun Ülkelere göre dağılımı

Tatlı suyun ülkelere göre dağılımı

Dünyanın bazı ülkelerinde su ihtiyaç duyulandan daha fazla bulunmakta , buna karşılık bazı ülkelerde ise su ihtiyacı yaşanmaktadır. Tatlı suların yoğun olduğu ülkeler Kuzey , orta ve güney Amerika kesimleri Asya’ nın güneyi ve Avusturalya kıtasıdır.

Brezilya yıllık toplam 8 trilyon 233 milyar ton yenilebilir su kaynağı ile en zengin ülke iken , Gazze şeridi yıllık toplam 41 ton tatlı su kaynağı ile su fakiri yerler arasında yer alır.

Türkiye ise bu ülkeler arasında yıllık toplam 214 milyar tonluk tatlı su kaynağı ile 41. Sıradadır.

Aslına bakılırsa yıllık kişi başına düşen su miktarı , ülkelerin toplam su kaynaklarından daha önemlidir. Dünyanın kişi başına düşen en az tatlı su kaynağı ülkesi Kuveyttir. Petrolü suyundan daha fazla olan bu ülke de yıllık kişi başı düşen miktar 8 tondur.

Tatlı su kaynağı az olan bölgeler özellikle dönenceler çevrelerinde yer alan çöl alanlarıdır. Özellikle Kuzey Afrika ( büyük sahra ) Kenya (Kalahari Çölü) ve Asya da Arabistan çöl bölgesi, Pakistan ve Avrupa da Polonya civarı kişi başına düşen tatlı su miktarının az olduğu yerlerdir.

 

Yıllık yenilebilir su kaynağı olan az olan ülkeleri de şöyle sıralayabiliriz.

Umman (340) ton             Barbados ( 296) ton              İsrail (250 ) Ton

Batı Şeria (320) ton          Yemen ( 198) ton                   Ürdün ( 160) Ton

Bahreny (157) ton            Singapur (139) ton                 Malta ( 130 ) Ton

Libya (106 ) Ton               Suudi Arabistan ( 96 ) Ton   Maldivler (91) Ton

Katar (86) Ton                   Bahamalar (63) Ton               B. Arap Emirlikleri (49) Ton

Gazze Şeridi( 41 ) Ton

Dünyadaki tatlı su kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. İklim şartlarında meydana gelen değişmeler , İnsanoğlunun doğal dengeyi bozması, çölleşme , her geçen gün artan nüfusun artması, sanayileşme ve çevre kirliliğinin artması tatlı su kaynaklarının azalmasına neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*